U okviru projekta “Transformativni pristup u borbi protiv klimatskih promjena kroz ekološku izgradnju kuća (ECO HOUSING) u Bosni i Hercegovini i regiji Zapadnog Balkana”, Centar za ekonomski i ruralni razvoj (CERD) je, u sedmici prirodne gradnje od 08. – 12. 04. 2024. godine, sa svojim partnerima iz Slovačke i Poljske organizovao jedinstvene radionice prirodne gradnje “Eco Housing” u kojima su kao predavači učestvovali vrhunski stručnjaci: Marián Ontkóc, Moritz Reichert i Stano Prorok.
Radionice Eco Housing fokusirale su se na korištenje prirodnih građevinskih materijala, uglavnom slame i gline, u ekološkoj izgradnji kuća i drugih objekata. Cilj radionica je unapređenje znanja i razvoj praktičnih vještina u prirodnoj gradnji sa naglaskom na korištenje lokalnih materijala.
U toku ove sedmice prirodne gradnje, održali smo predavanja o prirodnoj gradnji za studente na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu Banja Luka i za zainteresovane građanje u Banja Luci, a praktična radionica prirodne gradnje sa slamom i glinom održana je na našem Domestica imanju. Na praktičnom primjeru izgradnje zida naše ljetnje učionice, učesnici su imali priliku osjetiti ljepotu ko-kreacije u jedinstvu sa prirodom. Slama i glina kao prirodni materijali su idealni za izgradnju pasivnih objekata sa odličnim izolacijskim karakteristikama. Izgradnja ovim prirodnim materijalima je sve popularnija u oblasti održivog razvoja. Umjetnička kreacija, timski rad i zabava su bitni elementi ovog načina izgradnje.
Kompletan izvještaj sa ovih radionica na engleskom i lokalnom jeziku možete pogledati na sljedećim linkovima:
Ova aktivnost je dio projekta Eco Housing koju provodi CERD sa svojim partnerima:
Slovak Centre for Communication and Development
Sdružení hliněného stavitelství
Környezettudatos Építők Szervezete
OSBN – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego
ArTUR – udržateľná architektúra
Radionica prirodne gradnje “Eco Housing” je dio projekta “Transformativni pristup u borbi protiv klimatskih promjena kroz ekološku izgradnju kuća (ECO HOUSING) u Bosni i Hercegovini i regiji Zapadnog Balkana” koji se provodi u Bosni i Hercegovini i u Višegrad zemljama (Poljska, Slovačka, Češka i Mađarska), a finansira se putem Višegrad grantova iz Međunarodnog Višegrad Fonda.